0 زبان

5 اسفند، روز عشق ایرانی

5 اسفند، روز عشق ایرانی

5 اسفند، روز عشق ایرانی


پیشینه ی روز ولنتاین و جشن سپندارمذگانایران باستان دارای نماد های عمیق و چند هزاره است که با طبیعت پیوند دل نشین و معناداری دارد . از جمله ی آیین های کهن ایرانی، روز گرامیداشت زمین ، روز زن و روز دلدادگان است . امروزه این آیین از عرف جامعه خارج شده است و به سبب تبلیغات فروش کادوی روز ولنتاین ، مردم هر ساله تمایل بیشتری به برگزاری روز عشاق در روز ولنتاین دارند. روز ولنتاین خود به سبب اتفاقی تلخ در تاریخ 14 فوریه هر سال میلادی است به نام روز عشاق نام گذاری شده است که مصادف با 25 بهمن ماه 1400 است.

طبق روایات «سنت ولنتاین»، کشیش معبدی در نزدیکی رم یا پیری جد کنونی بود که در ۱۴ فوریه سال ۲۶۹ میلادی به دستور امپراتور کلادیوس دوم و به دلیل کمک به زوج‌های جوان مسیحی برای ازدواج، گردن زده شد. اما ساکنان رم کشیش ولنتاین را فراموش نکردند و حتی کلیسایی را به یاد او نام گذاری کردند. به تدریج نیز ولنتاین به قدیس حامی عاشقان تبدیل شد. ولنتاین فرنگی ، بیشتر در میان نوجوانان و جوانان رواج دارد و بیشتر جنبه ی تقلید از غرب دارد . زوج های سراسر دنیا در این روز با خرید کادوی روز ولنتاین و شکلات این روز را جشن میگیرند .
به عنوان یک ایرانی ، اندکی تامل در این واقعه لازم است . شاید روز قتل یک کشیش آنقدر که تقدس دارد ، مبارک و مناسب برگزاری جشن نباشد و نیازمند بزرگداشت است .
ایران کهن ما دارای آیین ها و جشن های چند هزار ساله است که هر کدام برگرفته از نمادی از طبیعت است و با علوم مختلف اختر شناسی و نجوم توسط دانشمندان بومی و عاشق این سرزمین بنا نهاده شده . پس از گذشت قرن ها هنوز هم زرتشتیان ساکن نقاط مختلف ایران زمین ، روز سپندارمذگان یا اسفندگان را جشن میگیرند . این روز مصادف با 5 اسفند ماه هر سال است که بنا به برخی تعبیرات و بر اساس تغییرات گاه شمار ، برخی روز عشق ایرانی را در روز 29 بهمن برگزار می کنند و به جای روز ولنتاین در این روز به معشوقه ی خود هدیه می دهند.
این روز که میتواند جایگزین بالقوه برای روز ولنتاین باشد ، در اصل فراموش شده و نیازمند اعتبار دهی دوباره و زنده نگاه داشتن مراسمات باستانی است .

خرید هدیه ی روز زن و روز عشق ایرانی به جای روز ولنتاین

آیین جشن سپندارمذگان 


گفته می‌شود که خانواده‌های ایرانیان باستان برای سپاس از همسران و بانوان در خانواده و نزدیکان خود، هر یک در اندازهٔ توان برای زنان پاکدامن و فروتن خود دهش‌ها و پیش‌کش‌هایی تدارک می‌دیدند و به پاس زحمات یکساله‌شان تقدیم آنان می‌کردند.

بانوان نیز این روز را گرامی می‌داشتند و در آن لباس و کفش نو می‌پوشیدند، زنانی که مهربان و پاکدامن، پرهیزگار و پارسا بودند و فرزندان نیک به دنیا آورده بودند، مورد سپاس قرار می‌گرفتند و از مردان خود پیش‌کش‌هایی دریافت می‌کردند.

در روز جشن سپندارمذگان بانوان از کارهای روزمره و همیشگی در خانه و زندگی معاف شده و به جای آنان مردان و پسران خانواده وظایف جاری ایشان را در خانه به عهده می‌گرفتند.

نام دیگری برای جشن سپندارمذگان می‌توان یافت که با آیین بومی و نمادین ویژه‌ای همراه بوده‌ است. گفته می‌شود مقارن همین روز مراسمی با نام «مردگیران» وجود داشته که به مراسم جشن سپندارمذگان نسبت داده شده‌است. از این قرار که؛ در این روز دختران آماده ازدواج یا دم‌بخت، این اختیار را پیدا می‌کردند که به میل خود، همسر و شریک زندگی آینده‌شان را انتخاب کنند. از همین روی نام این جشن به «مردگیران» مشهور شده‌است.

برخی پژوهشگران، جشن سپندارمذگان را همان جشن برزیگران می‌دانند. از قرار در روز اسفندگان چند جشن با مناسکی به‌خصوص برگزار می‌شده‌ است و نخستین آنها جشن مردگیران یا مژد گیران بود که اختصاص به زنان داشته‌است. در این روز مردان ، هدیه ی مخصوص روز زن می‌خریدند و از ایشان قدردانی می‌کردند.

سپندارمذگان، مزدگیران یا مردگیران، این جشن و آیین کهن ایرانی را به هر نام که بخوانیم هم دارای مفهوم و مناسبت نیکو و زیبایی است و هم یادآور وسعت نگاه و آگاهی اجدادمان به شأن بانوان و خانواده و خرید هدیه ی روز زن و روز دختر است. امروزه نیز بیشترین جنبه مورد تأکید در جشن اسفندگان، قدردانی از بانوان است. شاید بتوان گفت؛ ایرانیان باستان مردمانی بودند که در افسانه‌ها، اساطیر و داستانهای و روایت‌های قصه گونه خود جنبه‌های شادمانه آنها را به شکلی ویژه در نظر داشتند.
 سپندارمذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد باروری است چون با فروتنی، تواضع و گذشت زندگی را به همه زیستمندان هدیه می‌کند. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسفندگان (اسپندگان) را به‌عنوان نماد تمایلات مادرانه و باروری می‌پنداشتند.   
به بیان ابوریحان بیرونی، «اسفندارمذ» ایزد موکل بر زمین و ایزد حامی و نگاهبان زنان پارسا و درست کار بوده. به همین مناسبت این روز، عید زنان به‌شمار می‌رفت. مردم به جهت گرامی داشت، به آنان هدیه داده و بخشش می‌کردند. زنان نه تنها از هدایا و دهش‌هایی برخوردار می‌شدند، بلکه به نوعی در این روز فرمانروایی می‌کردند و مردان باید که از آنان فرمان می‌بردند. سپندارمذ نگهبان زمین است و از آنجا که زمین مانند زنان در زندگی انسان نقش باروری و باردهی دارد جشن اسفندگان (اسپندگان) برای گرامیداشت زنان و به عنوان روز زن برگزار می‌گردد. ایرانیان از دیر باز این روز را روز زن و روز مادر می‌نامیدند.

روایت گرامیداشت سپندارمذ 

روایت است در روزگاری که جنگ میان ایران زمین و توران در زمان منوچهر بالا میگیرد ، پادشاه توران ، افراسیاب آب را بر مردم ایران میبندد. در این زمان ، سپندارمذ خود را به شکل یک دوشیزه ی زیبا با یک ردای بلند و با شکوه در می آورد و در مقابل افراسیاب ظاهر میشود. افراسیاب عاشق او میشود و سپندارمذ او را مجبور میکند تا آب را برای ایرانی ها باز کند و پس از اطمینان از رسیدن آب به مردم ، به قلب زمین باز میگردد.
پس از آن ، در روز بزرگداشت سپندارمذ زنان به روی تخت مینشستند و مردان موظف به اطاعت از آنها بودند . مردان در این ایام هدیه ی مخصوص روز زن و روز دختر  تهیه میکردند و مقام روز زن را گرامی میداشتند.

جشن سپندارمذگان - روز عشق ایرانی

خرید هدیه ی مخصوص روز عشق ایرانی 


بنابراین اگر خود را ایرانی و از تبار کوروش میدانید، بیایید برای یکبار هم که شده دست رد به سینه ی تبلیغات زده و برای زنده نگه داشتن ریشه های ملی خود که در این خاک رسوخ کرده و هنوز از عشق ما تنفس میکنند ،اقدام همگانی انجام دهیم . نماد ها و آیین هایی  که با ذات شادی و نشاط و طبیعت گره خورده اند را به رسمیت بشناسیم و در این روز به مادران و همسران خود هدیه بدهیم .
به جای خرید کادوی روز ولنتاین و  هدیه ی روز مادر که بر اساس تاریخ های نوظهور است، روز طبیعت را که نماد زنان ایرانی و زیبایی و بردباری است جشن بگیریم و هدیه بدهیم.

ما این هدیه ی ایرانی را برای شما در نظر گرفته ایم . هدیه ای شکیل ، ساخت دست های جوان ایرانی ، برای روز عشق ایرانی و زنان و مادران زیبای ایرانی.
 شعر ایرانی و یا نقاشی ایرانی ؟ کدام را میپسندید ؟
شما میتوانید تابلو موزیکال مخصوص روز عشق ایرانی را با طرح اختصاصی خود سفارش دهید و از شعر و متون ایرانی و نقش و نگار های کهن ایرانی استفاده کنید .
همچنین تابلو موزیکال در طرح های روز ولنتاین و  متناسب با همه سلایق قابل عرضه است . این مقاله صرفاً جهت آشنایی شما با جایگزین های کادوی روز ولنتاین و کادوی روز مادر ایرانی تهیه شده است.
 شما میتوانید در مقاله ی تابلو موزیکال ویژگی های خاص تابلو موزیکال را بشناسید و برای سفارش تابلوی اختصاصی خود با ما تماس بگیرید .
سفارش شما چندین مرتبه قابل ویرایش است و پس از تایید نهایی سفارش شخصی سازی شده،  در اسرع وقت برای شما ارسال خواهد شد. در ضمن میتونین آدرس شخصی که قراره هدیه رو دریافت کنه ثبت کنین و سورپرایز خودتون رو کامل کنین .
اگر از پیشنهاد ایرانیزه کردن کادو های روز ولنتاین و هدیه روز مادر خوشتون اومد، مارو به دوستای ایران دوستِ خودتون معرفی کنین .

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر